58 718 92 53
Pn-Pt 08:00-17:00

W celu poprawnego korzystania z serwisu bezpieczny.pl zalecamy używanie nowszych wersji przeglądarek.

Blog

bezpieczny.pl

Czy bliżej, czy dalej, zawsze w ruchu

Filozoficznie można by zacząć od stwierdzenia, iż „życie to podróż”. Ale nie o filozoficznych aspektach życia będziemy dziś prawić. Codzienność wymusza na nas potrzebę stałego przemieszczania się, bycia w ruchu. Dziś nie ma już odległości nie do pokonania i miejsc nie do zdobycia. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale codziennie jesteśmy w podróży. Czy to pięciominutowa przechadzka do osiedlowego sklepu, wieczorny spacer z pupilem, godzinna droga do pracy, czy kilkugodzinny lot na wakacje marzeń - ciągłe przemieszczanie się. I niestety, zarówno w trakcie króciutkich wypraw jak i dalekich wojaży możemy ulec wypadkowi.

Przyjrzyjmy się dziś jednemu, szczególnemu rodzajowi wypadków - WYPADKOM KOMUNIKACYJNYM.

Co roku Policja udostępnia raport odnośnie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Nie jest to przyjemna lektura. Podsumowanie ubiegłego roku jest wręcz makabryczne: W 2014 r. miało miejsce 34 970 wypadków, w których zginęły 3 202 osoby, a 42 545 zostało rannych.

Należy pamiętać, ze nie tylko kierowcy samochodów są ofiarami wypadków komunikacyjnych. W tego rodzaju wypadkach poszkodowani mogą być także inni uczestnicy ruchu drogowego wśród nich rowerzyści, motocykliści i piesi.

W tym warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zestawienie: W 2014 r. odnotowano 9 106 wypadków z udziałem pieszych (26,0% ogółu), zginęło w nich 1 127 osób (35,2%), a 8 592 odniosło obrażenia ciała (20,2%). W większości przypadków ofiarami tych wypadków byli sami piesi – 1 116 zabitych i 8 398 rannych.1

Powyższe statystyki są zatrważające. W zasadzie każde wydanie wiadomości donosi o jakimś tragicznym wypadku związanym właśnie z komunikacją. Pijani kierowcy, piraci drogowi, którzy mają swoje medialne pseudonimy, owe tragiczne statystyki podnoszą. Ale należy też pamiętać, że bycie sprawcą wypadku komunikacyjnego to jeden z nielicznych rodzajów przestępstwa, który można popełnić nieumyślnie. I też niemalże w każdej chwili można stać się ofiarą wypadku komunikacyjnego, nieważne czy idziesz po bułki do sklepu czy wracasz z pracy…

Bezsprzecznie można stwierdzić, że wypadki komunikacyjne to jedne z najczęstszych rodzajów nieszczęśliwych wypadków.

Pewnie, dlatego że wypadki komunikacyjne zdarzają się tak często i ofiarą ich może stać się każdy z nas, Towarzystwa Ubezpieczeniowe skracają znaczenia definicji w swoich warunkach umowy. W praktyce okazuje się, że nie każdy wypadek komunikacyjny jest wypadkiem komunikacyjnym w myśl danego ubezpieczyciela, bo ubezpieczyciel w OWU nie przewidział np. wypadków lotniczych, albo uwzględnia tylko wypadki, które miały miejsce na drodze, gdzie definicję drogi określają przepisy o ruchu drogowym.

Ogólne warunki umowy powinny być dla Klienta. Nie odwrotnie.

Bezpieczny.pl przy współpracy z AXA oferuje warunki umowy, które mają transparentne i przejrzyste zapisy. I dotyczy to także definicji wypadku komunikacyjnego, która jest dostosowana do wymogów dzisiejszych czasów i odnosi się do podróżowania - przemieszczania się w sferze wodnej, lądowej i powietrznej.

Gdy inni skracają definicję wypadków komunikacyjnych, Bezpieczny.pl przy współpracy z AXA, oferuje więcej niż standard.

Bezpieczny.pl wspólnie z AXA zapewnia ochronę uczestnikom wszystkich rodzajów transportu, jak również pieszym i rowerzystom. Definicja wypadku komunikacyjnego jest na tyle rozbudowana, że warto przytoczyć jej treść w całości: „Nieszczęśliwy wypadek w ruchu lądowym, powietrznym lub wodnym, któremu uległ Ubezpieczony jako:
         a) pasażer lub kierujący pojazdem silnikowym w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym – motorowerem, pojazdem szynowym, statkiem morskim, promem morskim lub pasażerskim statkiem powietrznym,
         b) rowerzysta,
         c) pieszy"2

Bycie ofiarą wypadku komunikacyjnego to ogromny stres i trauma. W tak trudnych chwilach dla poszkodowanych i ich rodzin ubezpieczenie nie może być dodatkowym kłopotem, a jednym ze środków wsparcia w kryzysowej sytuacji.

Bezpieczny.pl jest gwarancją spokoju i bezpieczeństwa w najtrudniejszych chwilach dla Ciebie i Twoich bliskich.


1 Źródło: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

2 Źródło: Wyciąg z Ogólnych warunków dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek śmierci w następstwie wypadku komunikacyjnego INDEKS GWK/07/11/01 zmienionych umową generalną nr 2 dla Grup Nieformalnych

Do góry